От всички видове боядисвания най-евтино излиза използването на постна боя. Освен това то е много по-хигиенично, защото варта унищожава вредните микроорганизми, които се развиват в нашата жизнена среда. Този вид боядисване е с най-лесна технология.
Необходима ни е пръскаща машинка, която може да се вземе под наем за няколко дни. Преди да пристъпим към операцията, трябва да съберем мебелите накуп в стаята и да ги покрием с найлон. Отвиваме капачките на контактите и ключовете и на тяхно място залепваме водоустойчиви лепенки, за да не влиза вода в тях. Не бива да забравяме да свалим бушоните, за да работим при пълна безопасност.
Трябва да знаем няколко основни неща преди да започнем работа:
Първо, какво е това „необходима гъстота“? Гъстотата се смята за нормална, ако пръчка, потопена в разтвора, се покрива с равномерен слой боя, а излишъците се стичат от нея на непрекъсната струя. Освен това, преди да започнем с боядисването е наложително да направим проба. Ако боята след изсъхването се напуква и се отделя от повърхността, значи сме сложили повечко лепило. Ако лесно се дига – лепилото е малко. След като разбъркаме добре боята, я прецеждаме. Не бива да забравяме, че цветът, който се получава след изсъхването на боята, е малко по-светъл от този на течната маса. Затова е добре да направим проба, като капнем няколко капки върху парче хартия.
Второ, необходимо е предварително да подготвим повърхността, която ще боядисваме. Измиваме старата боя с топла вода и почистваме леко с шпакла. Ако боята на отделни места не се маха, то те трябва да се намокрят с 9-процентен оцет. В новите помещения обикновено се прави грундиране. Грундът се приготвя по следния начин: 1 кг вар разтваряме в 500 г топла вода. След 2 часа прецеждаме сместа през сито. Разбъркваме я много добре и към нея прибавяме 30 г безир и още 1 литър вода. Получения грунд прецеждаме отново.
Трето, трябва да приготвяме постната боя непосредствено преди боядисването, тъй като на топло тя бързо се разваля. За да се захване по-добре за стената, добре е към боята да добавим малко количество разтопен туткал – 30-40 г на литър. Вместо туткал може да използваме и боза, но при нея съотношението е 50-60 г боза към 1литър разтворена боя.
И накрая, за да бъде боята равномерно нанесена, добре е да използваме помпи, които можем да вземем под наем. Трябва да прецедим боята с фиксатора през марля и да я изсипем в помпата. Затваряме вентила и правим 10-15 напомпвания – да се създаде нужното налягане на въздуха. Пръскането върху стената извършваме с непрекъснати равномерни въртеливи движения. Трябва да се мине поне 2 пъти, но не бива да се пръска трети и четвърти път, защото боята ще стане дебела и ще започне да се люспи. Всеки следващ слой се нанася, след като предходният е вече изсъхнал.
След като свършим с боядисването, трябва да промием дюзата на машината, за да не се задръсти. Клапана на помпата развиваме, едва след като сме се убедили, че въздухът в цилиндъра е изпуснат напълно. Трябва да измием машината няколкократно и да завием вентила без напъване.
Но ако по някаква причина не успеем да се сдобием с помпа, не бива да се отчайваме. Обикновеното мече ще свърши същата работа.
Внимание! Преди да започнем работа, поне за 5 часа трябва да натопим мечето във вода. То ще стане меко, ще легне плътно по повърхността и няма да поема влагата на постната боя.